خودمان اینترنت را ارزان کنیم؟

درخصوص کاهش 20 درصدی اخیر هم پیش‌بینی می‌شد در نهایت 8 درصد کاهش قیمت به کاربر نهایی و مصرف‌کنندگان برسد.
دعوای قدیمی دولت و خصوصی‌ها بر سر اینکه چرا اینترنت به یکباره و محسوس ارزان نمی‌شود، باشد برای بعد. فقط به ذکر همین مختصر بسنده می‌شود که مدیر یکی از شرکت‌های خصوصی عرضه‌کننده اینترنت اخیرا اعلام کرده که دولت اینترنت (پهنای باند) را رایگان کند تا ما آن را ارزان کنیم. این هم آب پاکی روی دست کاربران اینترنت.
اما اخیرا معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از شیوه جدیدی برای کاهش نرخ اینترنت سخن گفته است. وی نیز بر این نکته تاکید داشته که نباید انتظار کاهش مستقیم و برابر افت قیمت پهنای باند را برای کاربران نهایی داشت و البته ایشان خبر از تداوم کاهش نرخ اینترنت از سوی دولت را نیز داد.
نکته قابل تامل در سخنان رییس جدید رگولاتوری اشاره به این موضوع بود که با توجه به تعیین تعرفه‌های اینترنت توسط دولت و شرکت زیرساخت، کاهش 20 درصدی قیمت پهنای باند در درجه نخست با افزایش بهره‌وری این شرکت و در مرحله بعد با خواست مردم از اپراتورها محقق می‌شود.
وی درخصوص غیرمحسوس بودن کاهش قیمت و نیز مختار بودن شرکت‌ها برای برخورداری از آن، گفته است، شما رسانه‌ها روی این مساله کار کنید، ما نیز کار خواهیم کرد تا مردم از این موضوع مطلع شوند و حرکت برای دریافت این تخفیف را از اپراتورها بخواهند.
به گفته ایشان، مشترکان بهترین ناظر هستند و اکثر اپراتورها برای اخذ تخفیف اقدام خواهند کرد.
اما درخصوص این اظهارات پرسشی مطرح است. در حال حاضر کاربران اینترنت دایال آپ یا از اینترنت هوشمند بهره می‌برند و یا کارت اینترنت خریداری می‌کنند. در چنین شرایطی این کاربران با قبض تلفن، بقالی‌ها و دکه‌های روزنامه فروشی طرف هستند. آن دسته از کاربرانی هم که از اینترنت پرسرعت بهره‌مند هستند، اصولا انتخاب دیگری ندارند و در بسیاری از نقاط تهران یا ظرفیت‌ها پر است یا اینکه رقیبی نیست.
از این رو صورت مساله روشن است. کاربران یا اصلا به اپراتور دسترسی ندارند و یا حق انتخاب ندارند. اینکه رسانه‌ها بر خواسته مردم برای کاهش نرخ اینترنت از سوی بخش دولتی و خصوصی همواره تاکید داشته باشند، قابل درک و پذیرش است اما اینکه کاربران چگونه می‌توانند حق خود را از اپراتورها بگیرند، مفهوم نیست.
بنابراین پیشنهاد می‌شود سازمان تنظیم مقررات همچون سایر دستگاه‌های نظارتی، با الزام تمامی شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی به درج شماره شکایات مردمی که متعلق به سازمان است، شماره ویژه‌ای را به این امر اختصاص دهند. به نظر می‌رسد این بهترین و ساده‌ترین روش برای مشارکت مردم جهت کاهش نرخ اینترنت باشد. چراکه ابزار قانونی لازم تنها در اختیار این سازمان است.

/ 10 نظر / 10 بازدید
سپهر

مرسی که به وب من سر زدی [گل] مطالب خیلی خوبی میزاری. مطلبت در مورد گوگل جامع و علمی بود [تایید]

دیانا کیانمنش

شورای‌نگهبان'استان البرز' را تایید کرد شورای نگهبان قانون اساسی مصوبه مجلس درباره تاسیس استان البرز را مغایر موازین شرع و قانون اساسی ندانست. به گزارش شبکه خبر سخنگوی شورای نگهبان در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام كرد، شورای نگهبان قانون اساسی مصوبه مجلس درباره تاسیس استان البرز را مغایر موازین شرع و قانون اساسی ندانست. پیش از این كلیات لایحه تاسیس استان البرز و جزئیات آن نیز در دو ماده به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده بود.

سعید ای تی

سلام و خسته نباشی بابت مطالب بروزت خیلی ممنون واقعا تشکر از لطف زیادت که بهم خبر میدی.

حسین

باز هم مطلب ساز با : ترسناک ترین استخر جهان ( + عکس ) * * * * منتظریم

حسین

مشترک گرامی : وبلاگ مطلب ساز آپدیت شد . لطفاً جهت بازدید و ارسال نظرات تا فردا اقدام نمائید ، در غیر اینصورت رابطه دوستی قطع خواهد گردید باتشکر روابط عمومی سازمان تهیه و تامین مطالب مطلب ساز

مجتمع فنی و حرفه ای وارستگان

اگر جویای کار هستید با مهارت آموزی مشغول بکار شوید. دوره دارویار داروخانه یا فن ورز دندانپزشکی را بگذرانید و ضمن کسب مدرک بین المللی فنی و حرفه ای زمینه اشتغال پایدار خود را فراهم نمایید. مجتمع فنی و حرفه ای وارستگان 05118452316

سحر عابدی

سلام لطفا تشریف بیاورید و با حضور سبزتان بنده را شاد بفرمایید.[گل] اگه میشه در نظر سنجی هم شرکت کنید.

دیانا کیانمنش

سلام روزتون بخیر دیروز پرشین بلاگ تعطیل بود و منم نتونستم بهتون سر بزن آپم با خبری تازه حتما حتما در نظرسنجی که تو وبلاگم گذاشتم شرکت کن بازم به پست مخصوص آیلتسم سربزن از اینکه بهم سر میزنی ممنون منتظر شما هستم دیانا کیانمنش