یک موسسه ایرانی بیش از 50 جلد قرآن نفیس به مسوولان سوریه اهدا می کند

دمشق – یک موسسه ایرانی بیش از 50 جلد قرآن بسیار نفیس به خط نیریزی که در چاپ آن از طلا استفاده شده است به مقام های ارشد و موسسات سوریه از جمله ' بشار اسد ' رییس جمهوراین کشور اهدا می کند.

'سید مجید یوسف بیگ' مدیر 'دفتر نفیس ماندگار' عرضه کننده آثار نفیس از جمله قرآن مزبور که به دمشق سفر کرده است در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اعلام این مطلب افزود: در جهان اسلام بیش از 10 هزار نوع قرآن وجود دارد که برای کتابت آن عمدتا از دستگاه های رایانه ای استفاده می شود و در واقع در آن خطاطی با دست مورد استفاده قرار نمی گیرد.
وی با اشاره به این که قرآن نیریزی کاملا متفاوت است و نسخه اصلی آن 300 سال قبل توسط استاد 'احمد نیریزی' با خط نسخ نوشته شد و درکتابت آن 5 کیلوگرم طلا بکار رفته است ، افزود : استاد نیریزی در عمرکاری 60 ساله خود 8 قرآن را کتابت کرد که اکنون در موزه های مهم جهان از جمله مشهد مقدس، نجف اشرف، هند و چین نگهداری می شود.


مدیر دفتر نفیس ماندگار با اشاره به اینکه استاد نیریزی برای هریک از قرآن های نوشته شده حدود 4 تا 6 سال وقت صرف کرده است ، گفت : کتابت اصل قرآن نفیس نیریزی در سال 1128 هجری قمری پایان یافت و کار تذهیب و طلاکوبی آن با 5 کیلوگرم طلا 40 سال طول کشید و پس از آماده شدن نسخه اصلی به ناصرالدین شاه قاجار هدیه شد.
این قرآن دوست ایرانی تصریح کرد: سرانجام 10 سال قبل این اثر که در موزه شخصی یکی از نوادگان قاجار نگهداری می شد از وی خریداری و پس از آن برای چاپ به آلمان ارسال شد.
وی گفت: پس از تصویربرداری از کلیه صفحه های این قرآن نفیس، به منظور شبیه سازی طلاکوب آن 10 کیلوگرم طلای عیار 24 از چین خریداری و با هزار لیتر محلول مخصوص ترکیب شد که در نهایت 10 هزار نسخه مشابه قرآن نیریزی چاپ و به ایران منتقل شد.
یوسف بیگ با بیان این که برای هر نسخه از این قرآن مانند نسخه اصلی قابی با پوشش ترمه اعلای یزد تهیه شد و این قرآن پس از انتشار مورد توجه علما و شخصیت های بزرگی قرار گرفته است ، یادآور شد : به مناسبت ماه رمضان و میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) بیش از 50 جلد از این قرآن به سوریه منتقل شده تا با همکاری رایزنی فرهنگی ایران به مقام های بلندپایه سوریه از جمله بشار اسد اهدا شود.
وی گفت: این قرآن در ایران در شهرهای زاهدان، زابل و سراوان و در خارج در کشورهای لبنان، ترکیه، مالزی، امارات و تونس نمایش داده شده و همزمان با آن، همایشی به نام 'قراء سبعه' به منظور توضیح این قرآن برگزار شد.
وی درباره این همایش نیز افزود: در زمان قدیم خط کوفی به برکت اسلام پدید آمد اما بدون نقطه و اعراب بود لذا بعد از آنکه قرار شد قرآن به خطوط دیگر از جمله نسخ و ثلث نوشته شود 125 قرائت از آن شکل گرفت.
مدیر دفتر نفیس ماندگار یادآور شد: یکی از علمای آن زمان اعلام کرد که اگر هر قاری بتواند دو راوی برای خود اتخاذ کند که منتسب به امیرالمومنین علی (ع) یا عثمان باشد ، قرائت وی قابل قبول است.
این قرآن دوست ایرانی با اشاره به این که از میان 125 قرائت، 7 قاری توانستند دو راوی برای قرائت خود اتخاذ کنند که این 7 قاری به قراء سبعه معروف شدند ، خاطر نشان کرد : از ویژگی های قرآن نیریزی آن است که برای این اولین بار 7 قرائت قرآن در یکجا جمع شده که می توان آن را در حاشیه صفحه های قرآن مزبور مشاهده کرد.
به گفته یوسف بیگ، قرار است این قرآن نفیس که همه هزینه نشر و توزیع آن توسط دفتر نفیس ماندگار پرداخت شده است در کشورهای انگلیس، آمریکا، استرالیا، روسیه، سنگاپور و مکه به نمایش در آید.

/ 5 نظر / 18 بازدید
باران

می شود این رمضان موعد فردا باشد آخرین ماه صیام غم مولا باشد می شود در شب قدرش به جهان مژده دهند که همین سال ظهور گل زهرا باشد... سلام... به روزم تشریف بیارید. التماس دعا ،یا علی

بهار

سلام بعد از ظهرت به خیر ندای عزیز[گل] شهادت حضرت علی (ع)رو تسلیت میگم،التماس دعا! آّم خوشحال میشم بیای[قلب]

دیانا کیانمنش

امشب تمام آینه ها را صدا کنید. جایگاه اجابت است رو به سوی خداکنید ای دوستان آبرودار در نزد حق درنیمه شب قدرمرا هم دعا کنید *************************** سلام .(با عرض تسلیت به مناسبت شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع ممنون که به یادم بودید و سر زدید این شبها ما رو هم از دعای خیرتون فراموش نکنید کمی سرم شلوغه دوباره بهتون سر خواهم زد انشاالله به تمام ارزوهاتون برسید التماس دعا دوست دار شما دیانا کیانمنش

بهروز

سلام.... ممنوم از اینکه به من سر میزنی. از شنبه دور جدید آپ وبلاگم شروع میشه. التماس دعا.... امشب.

عاشق کوهستان

سلام حالتون چطوره ؟ امیدوارم خوب باشی